Перегляньте події в коледжі
Перегляньте рейтингові списки по групам
Віртуальна подорож нашим коледжем
Студенти-лідери
Студентські розваги
Фото-відео матеріали з життя коледжу
415
Студентів
30
Аудиторій
25
Викладачів
21
Персонал

Цікаві матеріали

loading...
Accordion 1

Новини коледжу

Грант на освіту2020-02-13 18:30:16

Запрошуємо студентів Верхньодніпровського фахового коледжу ДДАЕУ...

Новина 22020-02-13 18:30:16

Це ще один урок, викладений нам природою. Часто ми щось припускаємо, але згодом...

Новина 62020-12-29 17:28:47

Це ще один урок, викладений нам природою. Часто ми щось припускаємо, але згодом...

Новина 52020-12-10 17:20:00

Це ще один урок, викладений нам природою. Часто ми щось припускаємо, але згодом...

Звіт директора Верхньодніпровського коледжу ДДАЕУ В.М. Зеленого за 01.04. – 31.12.2015 р.

І. Вступ.

Подання звіту директора визначене чинним законодавством: згідно п.п. 6.1.4. Положення про ВК ДДАЕУ «Директор Коледжу щороку звітує перед Університетом та загальними зборами (конференцією) трудового колективу Коледжу. Директор зобов'язаний оприлюднювати щорічний звіт про свою діяльність на офіційному веб-сайті Коледжу».

Таким чином, на виконання вимог законодавства надаю звіт про свою роботу.

До виконання обов'язків директора коледжу приступив з 01.04.2015 р., виконуючим обов'язки директора був до 24.04.2015 р. З 24.04.2015 р. внаслідок обрання конференцією трудового колективу і затвердження Вченою радою ДДАЕУ був призначений на посаду директора Верхньодніпровського коледжу ДДАЕУ за контрактом на 5 років. Під час обрання рівень підтримки склав 83,3 %, очевидно, що цей показник є певним «кредитом довіри».

Для усвідомлення стану коледжу на час мого призначення мною було створено комісію з внутрішнього аудиту ВК ДДАЕУ. Внутрішній і зовнішній аудит – це не примхи, а вимога часу, особливо у світлі стандартів якості ISO9001. Згідно п.п. 3.6. Положення про ВК ДДАЕУ Коледж зобов'язаний «…мати внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості вищої освіти». Традиційно (а також згідно законодавства), при вступі на посаду, попередній керівник повинен передати справи, оформляється Акт передачі. Передачі справ не відбулося, тому внутрішній аудит був необхідним.

На 01.04.2015 р. заборгованість коледжу виглядала наступним чином:

1)    Заробітна плата (спеціальний фонд) – 53 348,58 грн. (нагадаю, що зараз – це трохи більше 2-х місячних фондів оплати праці зі спеціального фонду). Ця заборгованість утворилася у вересні-грудні 2014 р., а стосовно окремих викладачів – ще у червні-серпні 2014 р. Впродовж квітня-травня 2015 р. ця заборгованість зросла до 78 387,06 грн. (станом на 01.06.2015 р.);

2)    За спожитий природний газ (зима 2014-2015 рр.) – 346 529,58 грн.;

3)    Електроенергія – 26 287,96 грн.;

Отже, загальний обсяг боргів коледжу станом на 01.04.2015 р. склав 426 166,12 грн.

Неприємним «сюрпризом» стали претензії по договірним зобов'язанням минулих років (особливо 2013 р.). Несподівано з’явилися ряд підприємств та організацій, які надавали коледжу певні послуги, але послуги були неоплачені або частково оплачені.

Крім вищезазначених чинників становище закладу було обтяжене:

1)    Невідповідністю кількості викладачів (37 чол. на 01.04.2015 р.) кількості ставок педагогічного навантаження (25 ставок);

2)    Втратою права коледжу на набір студентів за спеціальністю «Правознавство» (після «успішної» акредитації 2012 р.), що визначило суттєве зменшення кількості студентів на рейтинговій спеціальності і втрату значних надходжень до спеціального фонду коледжу. Нагадаю, що випущена у 2015 р. 311 гр. налічувала 32 студенти, а остання група юристів заочної форми навчання – 311 у 2015-2016 н.р. налічує 40 чол. (тобто ліцензований обсяг виконано повністю). Людям, які елементарно володіють математикою, ці цифри підкажуть і втрати контингенту коледжу влітку 2015 і 2016 р., і недоотримані надходження на спеціальний рахунок коледжу від оплати за навчання.

Додаткову інформацію можна взяти у таблицях (Додатки по контингенту і фінансуванню в розрізі 2012-2015 рр.). Очевидним є як зменшення контингенту, так і фінансування у 2015 р., що не завадило дирекції вирішувати поточні питання життєдіяльності коледжу та ліквідувати всі види заборгованостей.

ІІ. Підсумки 2015 року.

Станом на 01.01.2016 р. у Верхньодніпровському коледжі ДДАЕУ відсутні:

1)    Заборгованість по заробітній платі (як минула так і поточна, як по загальному, так і по спеціальному фондах);

2)    Заборгованість за спожитий природний газ (в тому числі повністю оплачений рахунок і за листопад-грудень 2015 р.;

3)    Заборгованість за електроенергію, воду, вивезення сміття.

Крім того:

1)    Є незначна переплата за електроенергію;

2)    Своєчасно і в повному обсязі виплачується заробітна плата;

3)    Виплачена щорічна грошова винагорода педагогічним працівникам і премія – непедагогічним працівникам.

ІІІ. Як це вдалося.

1.     З самого початку і до сьогоднішнього дня є чітка позиція керівництва ДДАЕУ на оздоровлення коледжу, що визначило фундамент для дій.

2.     Є небайдужі викладачі і непедагогічні працівники, які працювали і допомагали директорові виводити коледж з кризи. За цю працю я щиро вдячний. При цьому не треба особистої підтримки директора, треба просто відповідально ставитись до своєї роботи – більшого не вимагаю.

3.     Є працівники коледжу, які допомагають дирекції захищатися від претензій (причому необґрунтованих). Щиро дякую цим працівникам за підтримку.

4.     Є дирекція коледжу, яка головним девізом обрала девіз реформ у Грузії «Не красти», і не крала, діяла колегіально. За це вдячний своєму заступнику з НВР Т.О. Ніколаєвій і завідувачу денного відділення О.М. Чорнойвану. Так сталося, що всі ми ніколи раніше не обіймали нинішні посади, можливо і припустилися певних помилок, але генеральна лінія стосовно узгоджених дій витримувалася і витримується.

5.     Була, є і буде воля директора щодо виведення коледжу з кризи, спрямування закладу на траекторію поступового підйому і сталого розвитку. Якою ціною даються ці зусилля нікого не цікавить, бо завжди є універсальна відповідь «знав куди йшов…».

IV. Перешкоди (або чому не вдалося більше?)

Об'єктивні:

1.     Незрозуміла позиція держави щодо долі коледжів, постійне нагнітання паніки стосовно їх майбутнього.

2.     Скрутне фінансове становище коледжу (описане вище).

3.     Чинне законодавство, яке суттєво ускладнює роботу ВНЗ. Наприклад, Закон України «Про вищу освіту» дає право ВНЗ відкривати рахунки в комерційних банках, а механізм не розроблений. У гуртожитку № 2 потрібно провести капітальний ремонт даху, а вже кілька років кошти на КЕКВ 3210 не виділяються, що мені підтвердили і в МОН на початку грудня 2015 р. А обсяги ремонтних робіт для коледжу непідйомні.

4.     Ремонт гуртожитку №1 для внутрішньо переміщених осіб. Своїм «доброзичливцям» рекомендую у якості підтримки себе в тонусі як засіб. Дана проблема відібрала, відбирає і ще відбере величезну частину нервів, часу і зусиль.

Суб'єктивні:

1.     Інерція колективу. Не можна так сказати про всіх, але безініціативність, поверхове ставлення до своїх обов'язків з боку окремих працівників склали і складають реальну загрозу для закладу.

V. Що дозволило почати оздоровлення коледжу?

1.     Впорядкування штатів (складання і затвердження штатного розпису в МОН, приведення посад у відповідність до нього). Довелося піти на непопулярні кроки (скорочення, неповні ставки та ін.).

2.     Залучення коштів через МОН, народних депутатів (коледж посів 2 місце з шести коледжів ДДАЕУ за обсягами залучених коштів).

3.     Складання, затвердження і ознайомлення працівників коледжу з посадовими інструкціями (цей крок ще покаже свої наслідки). Зауважу, що в коледжі не було посадових інструкцій, а ті нечисленні, які були, не затверджувалися в установленому порядку.

4.     Впорядкування договірної роботи, зокрема мова йде про дослідне поле коледжу (34,6 га на території Водянської сільської ради). З травня 2015 р. діє договір про спільну діяльність з СФГ «Романцівське» на дослідному полі коледжу. Договір укладено за погодженням з ДДАЕУ до листопада 2018 р. Якщо кому цікаво, то у травні 2015 р. прокуратура Верхньодніпровського району витребувала у коледжу весь пакет документів по дослідному полю. Зауважень немає.

5.     Крім того, укладено новий договір з ВД РЕМ. Послідовна позиція дирекції коледжу призвела до збільшення встановленої потужності зі 150 до 251 кВт, заміни трансформатора на більш потужний. Коледж фінансових затрат не зазнав.

Врегульовано складні відносини з Управлінням експлуатації газового господарства, причому цей процес відбувається в умовах постійних реформ у сфері газового господарства.

6.     Режим жорсткої економії (перш за все на дирекції). З метою підтримання в хорошому стані фінансів коледжу і власної фізичної форми дирекція ходить пішки, лише у виняткових випадках користуючись службовим автомобілем. Зайві витрати просто недопустимі.

7.     Створення Наглядової ради коледжу. Раду потрібно було створити давно, але чомусь цього не робили, натомість довіра батьків танула з року в рік. Зараз Рада тільки почала свою роботу і головне – завоювати довіру. Тільки тоді батьки стануть учасниками навчально-виховного процесу, співтворцями життя коледжу, а коледж отримає міцний фундамент. Зроблено тільки перший крок.

8.     Активізація роботи профспілкової організації. Профспілка у коледжі перестала бути організацією «для галочки»: в травні 2015 р. укладено новий Колективний договір, регулярно проводяться засідання профкому, дирекція погоджує свої дії з профспілкою, профспілка в міру своїх сил підтримує працівників, сприяє дирекції у роботі. За що дуже вдячний.

Підсумок

         Працював, працюю, збираюсь працювати далі для того, щоб коледж поступово почав підніматися. Працюю не ідеально, не застрахований від помилок, дуже не вистачає часу і розуміння. Не був і не є егоїстом, проте інколи просто дивуюсь специфічним рисам людської натури. Від кожного працівника коледжу прошу і буду вимагати виконання посадових обов'язків, більшого – не треба, меншого – не дозволю.

         Не може директор витрачати дорогоцінний час на пояснення простих речей. Є нормативні документи, в тому числі коледжу. Все, крапка, далі – заходи чисто адміністративні.

         Посилення позицій коледжу, створення надійного фундаменту для його існування стало одним з вирішальних чинників мого балотування до Верхньодніпровської районної ради, здійснення депутатських повноважень. Створення атмосфери співпраці з органами влади і місцевого самоврядування ще й на депутатському рівні – запорука налагодження більш плідного рівня співробітництва коледжу з громадою.

         Я впевнений, що очолюваний мною Верхньодніпровський коледж ДДАЕУ має майбутнє і повинен розвиватися. Але для цього всі небайдужі працівники повинні об'єднатися навколо курсу на розвиток закладу і працювати. Час і праця розставлять все на свої місця.

 

Динаміка контингенту до звіту директора

ДЗВОНІТЬ НАМ
+38 098 366 72 02
E-MAIL
info@vkddaeu.dp.ua
ВІДВІДАЙТЕ НАС
м.Верхньодніпровськ, вул. Дедишко,1
Відповіді

Back to top